SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Klubbrekord inomhus (uppdaterad 16/1 2022)

Klubbrekord inomhus (uppdaterad efter säsongen 2019)

Vi har rekonstruerat rekorden och hoppas att det blivit så korrekt som möjligt. Det finns några hål i rekordlistan  som vi gärna vill ha hjälp att fylla igen. Upptäcker ni några fel som går att dokumentera så vill vi gärna höra av er. Skicka mail till roan121@live.se.

 

En del mångkampsresultat har räknats om för att följa de nya reglerna.

Män

 

 

 

 

60 m

6,61

Patrik Strenius-72

Barcelona

10/3 1995

200 m

21,27

Tobias Karlsson-74

Malmö

26/2 1995

400 m

47,72

Marko Granat-66

Göteborg

18/2 1990

800 m

1.52,5

Nils-Erik Emilsson-50

Göteborg

8/3 1969

1500 m

3.47,61

Joel Johansson-72

Göteborg

16/2 1992

3000 m

8.14,94

Patric Nilsson-64

Göteborg

18/2 1990

60 m H

7,87

Joakim Blaschke-77

Göteborg

25/2 2007

Höjd

2,18

Magnus Svensson-63

Göteborg

27/2 1982

Stav

5,75

Patrik Kristiansson-77

Wien

2/3 2002

Längd

7,20

Pontus Dahlman-70

Solna

10/2 1991

Tresteg

15,29

Tommy Karlsson-47

Stockholm

28/2 1971

Kula

18,69

Hans Höglund-52

Falun

12/3 1977

Sjukamp

5859

Henrik Dagård-69

Sätra

6-7/2 1999

 

 

 

 

 

Kvinnor

 

 

 

 

60 m

7,49

Caroline Lundahl-91

Malmö

31/1 2009

200 m

24.65

Lena Kullberg-63

Bosön

1/2 1986

400 m

56,97

Louise Åkesson-80

Lincoln, NE, US

7/2 2004

800 m

2.12,76

Cecilia Askeroth-76

Stuttgart

7/2 1993

1500 m

4.37,95

Ebba Berglin-01

Växjö

25/2 2019

3000 m

11.10,81

Gunhild Westling-71

?

1991

60 m H

8,37

Caroline Lundahl-91 

Bollnäs

26/2  2012

Höjd

1,75

Lena Alm-73

Malmö

22/1 1994

Stav

3,95

Lisa Wälitalo-82 

Karlskrona 

12/12 2009

Längd

6,03

Caroline Lundahl-91

Malmö

28/1 2007

Tresteg

13,19

Anna Andersson-74

Tammerfors

2/3 1997

Kula 4,0

14,41

Malin Strand-71

Solna

8/2 1992

Femkamp

3796

Nadja Casadei-83

Västerås

3/2 2001

4x200m

1.44.33

Freja Andersdotter-01

Malmö

28/2 2016

 

 

Emmy Smedberg-00

 

 

 

 

Binai Ahmad-97

 

 

 

 

Julia Olander-99

 

 

M 22

 

 

 

 

60 m

6,64

Christer Garpenborg-52

Göteborg

9/3 1974

400 m

49,31

Thomas Nyberg-62

Solna

19/2 1984

400 m

49,2m

Tore Nilsson-48

Stockholm

3/3 1969

800 m

1.52,5

Nils-Erik Emilsson-50

Göteborg

8/3 1969

1500 m

3.47,61

Joel Johansson.72

Göteborg

16/2 1992

60 m H

8,05

Joakim Blaschke-77

Malmö

27/2 1999

 

8,05

Oscar Hjerm -97

Karlskrona

14/1 2018

Höjd

2,18

Magnus Svensson-63

Göteborg

27/2 1982

Stav

5,15

Arvid Lindahl-92 

Norrköping 

17/2 2013 

Längd

7,20

Pontus Dahlman-70

Solna

10/2 1991

Tresteg

15,18

Per-Owe Smiding-50

Göteborg

13/2 1972

Kula

16,22

Anders Skärvstrand-60

Falun

11/2 1978

 

 

 

 

 

K22

60 m

7,49

Caroline Lundahl-91

Malmö

31/1 2009

400 m

57,14

Anneli Melin-76

Indianapolis

14/2 1998

800 m

2.12,76

Cecilia Askeroth-76

Stuttgart

7/2 1993

1500 m

4.37,95

Ebba Berglin-01

Växjö

25/2 2019

60 m H

8,37

Caroline Lundahl-91

Bollnäs 

26/2 2012

Höjd

1,75

Lena Alm-73

Malmö

22/1 1994

Stav

3,75

Victoria Bengtsson-90 

Karlskrona

12/12 2009

Längd

6,03

Caroline Lundahl-91

Malmö

28/1 2007

Tresteg

12,65

Anna Andersson-74

Malmö

24/2 1995

Kula

14,41

Malin Strand-71

Solna

8/2 1992

Femkamp

3.796

Nadja Casadei-83

Västerås

3/2 2001

 

 

 

 

 

P 19 (officiell klass från 2002)

 

 

 

60 m

6,89

Martin Körling-68

Solna

31/1 1987

200 m

22,26

Jakob Lindbom-95 

Malmö

25/1 2014

400 m

51,23

Peter Johansson-64

Helsingfors

13/2 1983

800 m

1.52,5

Nils-Erik Emilsson-50

Göteborg

8/3 1969

1500 m

4.00,10

Patric Nilsson-64

Göteborg

28/2 1982

60 m H 100

8,14

Oscar Hjerm-97

Växjö

24/1 2016

Höjd

2,18

Magnus Svensson-63

Göteborg

27/2 1982

Stav

4,75

Arvid Lindahl-92 

Karlskrona 

18/12 2010

Längd

6,83

Hannes Palm-87

Västerås

5/3 2006

Tresteg

14,6

Walter Levy-77

Malmö

11/2 1996

Kula

18,37

Anders Skärvstrand-60

Falun

12/2 1978

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F 19 (officiell klass från 2002)

 

 

 

60 m

7,49

Caroline Lundahl-91

Malmö

31/1 2007

400 m

57,61

Anneli Melin-76

Göteborg

11/2 1995

800 m

2.12,76

Cecilia Askeroth-76

Stuttgart

7/2 1993

1500 m

4.37,41

Ebba Berglin-01

Växjö

25/2 2019

60 m H 84

8,46

Caroline Lundahl-91 

Bollnäs

1/3 2009

Höjd

1,74

Nadja Casadei-83

Eskilstuna

10/2 2001

Stav

3,53

Ewa Warnquist-85

Sätra

2/3 2003

Längd

6,03

Caroline Lundahl-91

Malmö

28/1 2007

Tresteg

12,25

Anna Andersson-74

Göteborg

14/2 1993

Kula

11,55

Helena Magnusson-65

Malmö

4/2 1984

Femkamp

3.796

Nadja Casadei-83

Västerås

3/2 2001

 

 

 

 

 

P 18

 

 

 

 

60 m

6,93

Henrik Bäckström-92

Karlskrona 

21/2 2009

200 m

22,50

Peter Johansson-64

Göteborg

28/2 1982

400m

51,2m

Nils-Erik Emilsson-50

Göteborg

2/3 1968

400m

51,36

Adam Lindbom-99

Örebro

8/3 2015

800m

2.01,05

Anders Elg-69

Malmö

25/1 1987

1500 m

4.00,10

Patric Nilsson-64

Göteborg

28/2 1982

60 m H

8,20

Joakim Blaschke-77

Örebro

19/2 1995

Höjd

2,00

Magnus Svensson-63

Göteborg

8/2 1980

 

2,00

Jonas Åshage-68

Bosön

26/1 1986

Stav

4,70

Lasse Johansson-73

Stockholm

15/2 1991

Längd

6,41

Hannes Palm-87

Malmö

30/1 2005

Tresteg

14.39

Vilhelm Roxling-91 

Göteborg 

8/3 2009

Kula

18,37

Anders Jönsson-60

Falun

12/2 1978

Sjukamp

4781

Jonas Åshage-68

Bosön

25-26/1 1986

 

 

 

 

 

F 18

 

 

 

 

60 m

7,49

Caroline Lundahl-91

Malmö

31/1 2009

200 m

25,29

Stephanie Olsson-91 

Karlskrona 

11/1 2009

400 m

58.73

Malin Ericsson-72

Solna

11/2 1990

800 m

2.12.76

Cecilia Askeroth-76

Stuttgart

7/2 1993

1500 m

4.47,98

Gunhild Westling-71

Solna

14/2 1988

60 m H

8,46

Caroline Lundahl-91 

Bollnäs

1/3  2009

Höjd

1,74

Nadja Casadei-83

Eskilstuna

10/2 2001

Stav

3,45

Sara Eriksson -91

Malmö

28/1 2007

Längd

6,03

Caroline Lundahl-91

Malmö

28/1 2007

Tresteg

12,22

Caroline Lundahl-91

Västerås

3/3 2006

Kula

11,30

Angelica Nilsson-74

Karlskrona

12/12 1992

Femkamp

3796

Nadja Casadei-83

Västerås

3/2 2001

Sexkamp

4360

Birgitta Svensson-71

Karlstad

30-31/1 1988

 

 

 

 

 

P 17

 

 

 

 

60 m

6,93

Henrik Bäckström-92

Karlskrona 

21/2 2009

200 m

23,03

Calle Johansson-79

Malmö

26/2 1995

400 m

51,36

Adam Lindbom-99

Örebro

8/3 2015    

800 m

4.03,6

Patric Nilsson-64

Göteborg

25/1 1981

60 m H

8,25

Pontus Dahlman-70

Malmö

9/2 1986

Höjd

2,00

Magnus Svensson-63

Göteborg

8/2 1980

Stav

4,45

Lars Johansson-73

Karlskrona

6/1 1990

Längd

6,24

Hannes Palm-87

Karlskrona

31/1 2004

Tresteg

13,69

Vilhelm Roxling-91 

Eskilstuna

2/3 2008

Kula 5,0

10,56

Emil Persson-95

Karlskrona

15/1 2011

Ny vikt kula 2002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F 17

 

 

 

 

60 m

7,55

Caroline Lundahl-91

Malmö

27/1 2007

200 m

25,33

Carola Strenius-73

Bosön

10/2 1989

400 m

59,19

Anneli Melin-76

Göteborg

23/1 1993

1500 m

4.47,98

Gunhild Westling-71

Solna

14/2 1988

60 m häck

8,44

Caroline Lundahl-91

Malmö

10/3 2007

Höjd

1,73

Elin Westerlund-90

Nyköping

11/3 2006

Stav

3,45

Sara Eriksson-91

Malmö

28/1 2007

Längd

6,03

Caroline Lundahl-91

Malmö

28/1 2007

Tresteg

12.22

Caroline Lundahl-91

Västerås

3/3 2006

Kula

13,47

Erica Lundbladh-91

Malmö

10/3 2007

Femkamp

4.243

Caroline Lundahl -91

Bollnäs

10/2 2007

 

 

 

 

 

P 16

 

 

 

 

60 m

7,11

Jörgen Romberg-63

Falun

10/3 1979

 

7,11

Henrik Bäckström-92

Sätra

9/3 2008 

200 m

23,03

Calle Johansson-79

Malmö

26/2 1995

400 m

51,36

Adam Lindbom-99

Örebro

8/3 2015

800 m

2.07,39

Joel Johansson-72

Malmö

7/2 1988

1500 m

4.12,93

Joel Johansson-72

Haparanda

21/2 1988

60 m H

8,25

Pontus Dahlman-80

Malmö

9/2 1986

Höjd

1,94

Magnus Svensson-63

Falun

11/3 1979

Stav

4,38

Johan Jonsson-81

Växjö

5/1 1997

Längd

6,16

Niklas Elgström-78

Malmö

17/1 1993

Tresteg

12,94

Johan Lindqvist-90

Västerås

5/3 2006

Kula 5,5

17,55

Anders Jönsson-60

Falun

15/2 1976

Kula 5,0

12,87

Akilles Teglbjaerg-06

 Karlskrona

 15/1 2022

Sjukamp

4880

Niklas Elgström-78

Malmö

29-30/1 -93

När det gäller sjukampen är numera 600 m utbytt mot 800 m. 
Inget aktuellt resultat finns noterat.

 

 

 

 

 

F 16

 

 

 

 

60 m

7,55

Caroline Lundahl-91

Malmö

27/1 2007

200 m

25,33

Carola Strenius-73

Bosön

10/2 1989

400 m

59,31

Hilda Lindell-04

Örebro

8/3 2020

800 m

2.17,61

Malin Ericsson-72

Malmö

7/2 1988

1500 m

4.55,64

Ebba Berglin-01

Örebro

25/3 2017

60 m häck 

 8,49

Caroline Lundahl-91

Karlskrona

14/1 2007

Höjd

1,73

Elin Westerlund-90

Nyköping

11/3 2006

Stav

3,45

Sara Eriksson-91

Malmö

28/1 2007

Längd

6,03

Caroline Lundahl-91

Malmö

28/1 2007

Tresteg

12,22

Caroline Lundahl-91

Västerås

3/3 2006

Kula 3,0

13,2

Erica Lundbladh -91

Malmö

28/1 2007

Femkamp

4.243

Caroline Lundahl -91

Bollnäs

10/2 2007

 

 

 

 

 

P 15

 

 

 

 

60 m

7,37

Simon Hellman-88

Malmö

25/1 2003

200 m

23,34

Adam Lindbom-99 

Växjö 

9/3 2014

1000 m

2.53,35

Joel Johansson-72

Malmö

9/3 1986

60 m H

8,51

Akilles Teglbjaerg

Karlskrona

21/2 2021

Höjd

1,75

Mads Tevebring-75

Göteborg

17/2 1990

Stav

4,30

Johan Jonsson-81

Växjö

30/12 1996

Längd

6,16

Niklas Elgström-68

Malmö

17/1 1993

Tresteg

12,05

Johan Lindqvist-90

Göteborg

25/2 2005

Kula 4.0

13,49

Akilles Teglbjaerg-06

Karlskrona

24/2 2021

Sjukamp

3.279

Hugo Delvéus-00

Norrköping

8/2 2015

 

 

 

 

 

F 15

 

 

 

 

60 m

7,72

Caroline Lundahl-91

Västerås

3/3 2006

200 m

25.55

Emmy Smedberg-00 

Örebro 

8/3 2015

600 m

1.45,36

Ebba Berglin-01

Karlskrona

1/2 2015

1000 m

2.56,16

Hilda Lindell-04

Västerås

10/3 2019

60 m H

8,61

Caroline Lundahl-91

Västerås

3/3 2006

Höjd

1,69

Linnea Lindbom-98 

Malmö 

10/3 2012 

Stav

3,30

Izabella OIofsson-05

Malmö

26/1 2020

Längd

5,58

Lena Kullberg-63

Falun 

11/2 1978

Tresteg

12,22

Caroline Lundahl-91

Västerås

3/3 2006

Kula 3,0

11,38

Nadja Casadei-83

Malmö

1/2 1998

Femkamp

4.436p

Caroline Lundahl-91

Nyköping

11/3 2006

 

 

 

 

 

P 14

 

 

 

 

60 m

7,47

Patrik Strenius-72

Malmö

25/1 1986

200 m

24,62

Martin Holmström-91

Malmö

30/1 2005

800 m

2.09,08

Jama Mohammed-83

Göteborg

9/3 1997

1000 m

2.53,35

Joel Johansson-72

Malmö

9/3 1986

60 m H

8,89

Pontus Dahlman-80

Växjö

10/3 1984

Höjd

1,70

Håkan Strömberg-74

Malmö

14/3 1987

Stav

3,80

Johan Jonsson-81

Växjö

31/12 1995

Längd

5,56

James Mostert-05

Malmö

10/2 2019

Längd zon

5,85

Pontus Dahlman-70

Växjö

10/3 1984

Tresteg

11,77

Uno Stål-08

Göteborg

5/12 2021

Tresteg zon

11,91

Walter Levy-77

Malmö

17/3 1991

Kula 4,0

13,20

Akilles Teglbjaerg-06 

Karlskrona 

14/3 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F 14

 

 

 

 

60 m

7,78

Caroline Lundahl-91

Malmö

12/3 2005

200 m

25,93

Freja Andersdotter-01

Växjö

15/3 2015

800 m

2.25,7

Catharina Johansson-59

Falun

3/3 1973

600 m

1.45,36

Ebba Berglin-01

Karlskrona

1/22015

1000 m

3.06,47

Frida Berglin-05

Växjö

17/3 2019

60 m H

8,86

Emmy Smedberg-00 

Uddevalla 

16/3 2014

Höjd

1,69

Linnea Lindbom-98

Malmö 

10/3 2012

Stav

2,95

Izabella Olofsson-05

Karlskrona

2/3 2019

Längd

5,25

Gabriela Casadei-89 

Göteborg 

23/3 2003

Längd zon

5,19

Anna-Karin Mark-72

Malmö

9/3 1986

Tresteg

11,34

Caroline Lundahl-91

Karlskrona

16/1 2005

Tresteg zon

10,67

Lisa Stenlund-99 

Malmö 

10/3 2012 

Kula

10,32

Elin Holmberg-79

Växjö

12/3 1993

 

 

 

 

 

P 13

 

 

 

 

60 m

7,72

Patrik Strenius-72

Malmö

24/3 1985

200 m

26,68

Martin Holmström-91

Karlskrona

14/3 2004

800 m

2.23,83

Christian Martinsson-83

Växjö

23/3 1996

60 m H

9,73

Uno Stål-08

Karlskrona

21/2 2021

Höjd

1,70

Håkan Strömberg-74

Malmö

14/3 1987

Stav

3,00

Anders Johansson-74

Karlskrona

31/12 1987

Längd zon

5,56

Patrik Strenius-72

Malmö

9/2 1985

Tresteg zon

10,96

Emil Magnusson-90

Göteborg

23/3 2003

Kula 3,0

11,99

Emil Stenlund-01 

Karlskrona

14/12 2013

 

 

 

 

 

F 13

 

 

 

 

60 m

8,13

Anna-Karin Mark-72

Malmö

24/3 1985

200 m

27,53

Lisa Stenlund-99

Malmö 

11/3 2012

800 m

2.27,3

Sara Richardson-71

Växjö

10/3 1984

60 m H

9,72

Caroline Lundahl-91

Karlskrona

14/3 2004

Höjd

1,61

Emma Gunnarsson -94

Malmö

28/1 2007

Stav

2,38

Sara Eriksson-91

Karlskrona

21/3 2004

Längd

5,12

Anna-Karin Mark-72

Malmö

9/2 1985

Tresteg

10.52

Hanna Johansson-01 

Uddevalla 

16/3 2014 

Kula

11,87

Madeleine Thorell-90

Karlskrona

8/3 2003

Fyrkamp

3.564p

Emelie Fasth-97

Växjö

7/2 2010

 

 

 

 

 

P 12

 

 

 

 

60 m

8,39

Pontus Dahlman-80

Malmö

13/3 1982

200 m

27,92

Uno Stål-08

Karlskrona

15/12 2019

800 m

2.27,6

Pär Johansson-83

Växjö

5/3 1995

60 m h

10,67

Adam Tillström-03

Karlskrona

1/3 2015

 

10,0m

Patrik Strenius-72

Karlskrona

11/2 1984

Höjd

1,50

Emil Stenlund-01 

Växjö

19/1 2013

Stav

2,04

Samuel Lundh-95

Karlskrona

14/1 2006

Längd

5,15

Uno Stål-08

Göteborg

2/2 2020

Tresteg

10,65

Uno Stål-08

Göteborg

16/11 2019

Kula

10,17

Fredrik Jonasson-72

Karlskrona

15/2 1984

 

 

 

 

 

F 12

 

 

 

 

60 m

8,39

Carola Strenius-73

Malmö

10/3 1985

200 m

28,78

Amanda Åstrand-95

Karlskrona

14/1 2007

200 m

1.51,91

Frida Berglin-05

Göteborg

5/2 2017

800 m

2.30,22

Frida Berglin-05

Malmö

11/2 2017

60 m h

10,67

Linnea Lindbom-98 

Växjö 

6/2 2010

 

10,5m

Anna-Karin Mark-72

Karlskrona

11/2 1984

Höjd

1,50

Anna-Karin Mark-72

Malmö

17/3 1984

Stav

2,15

Malin Bank-94

Karlskrona

11/2 2006

Längd

5,04

Anna-Karin Mark-72

Malmö

5/2 1984

Tresteg

9,84

Emma Gunnarsson-94

Karlskrona

12/2 2006

Kula

10,78

Marit Jonsson-72

Karlskrona

11/12 1984

Fyrkamp

3136p

Emelie Fasth-97

Växjö

7/2 2009

 

 

 

 

 

P 11

 

 

 

 

60 m

8,50

Fredrik Jonasson-72

Malmö

28/11 1981

600 m

1.54,64

Uno Ståhl-08

Göteborg

25/2 2019

800 m

2.42,03

Jacob Erwing-02

Karlskrona

3/2 2013

60 m H 76

11,17

Simon Johansson-05

Karlskrona

17/1 2016

Höjd

1,40

Emil Stenlund-01

Karlskrona

14/1 2012

Längd

4,75

Uno Ståhl-08

Göteborg

24/2 2019

Tresteg

9,06

Simon Johansson-05

Växjö

14/2 2015

Kula 2,0

9,70

Love Björnson-04

Karlskrona

1/3 2015

 

 

 

 

 

F 11

 

 

 

 

60 m

8,82

Anna-Karin Mark-72

Malmö

28/11 1981

600 m

1.56,94

Frida Berglin-05

Göteborg

21/2 2015

800 m

2.40,04

Frida Berglin-05

Karlskrona

28/2 2016

60 m H 76

11,74

Linnea Lindbom-98

Karlskrona

11/1 2009

Höjd

1,40

Jessica Benninge-73

Karlshamn

15/2 1984

Längd

4,73

Anna-Karin Mark-72

Malmö

20/3 1983

Tresteg

8,97

Lena Österström-89

Växjö

5/3 2000

Kula 2,0

8,31

Erika Claesson-04

Malmö

29/1 2005

 

 

 

 

 

P 10

 

 

 

 

60 m

8,50

Fredrik Jonasson-72

Malmö

28/11 1981

600 m

1.58,89

Anton Nilsson-94

Karlskrona

21/3 2004

800 m

2.45,92

Anton Nilsson-94

Karlskrona

1/2 2004

Höjd

1,25

Simon Johansson-05 

Karlskrona

14/12 2014

Längd

4,24

Simon Johansson-05 

Karlskrona

1/2 2015

Tresteg

9,06

Simon Johansson-05 

Växjö 

14/2 2015

Kula

8,34

Adam Steen-98 

Karlskrona 

12/1 2008 

 

 

 

 

 

F 10

 

 

 

 

60 m

8,82

Anna-Karin Mark-72

Malmö

28/11 1981

600 m

1.56,94

Frida Berglin-05

Göteborg

21/2 2015

800 m

2.56,13

Caroline Eriksson-93

Malmö

25/1 2003

Höjd

1,21

Ottilia Österström-98 

Ronneby

13/1 2008 

Längd

4,04

Linnea Lindbom-98 

Karlskrona 

17/2 2008 

Tresteg

8,27

Ottilia Österström.98 

Karlskrona 

12/1 2008 

Kula

6,95

Erika Claesson-04 

Karlskrona 

21/3 2004 

 

 
Samarbetspartners